Ови сувенири намењени су да се у њима сипа неко пиће, првенствено нека домаћа ракија.
Алкохолна пића се разврставају на:
- ракије од воћа, грожђа и шумских плодова,
- житна алкохолна пића,
- жестока алкохолна пића,
- остала јака алкохолна пића и
- ликере.
Ракије од воћа, грожђа и шумских плодова добијају се дестилацијом ("печењем") ферментисаног матичног сока, кљука, комине или пикеа воћа, грожђа и шумских плодова. Имају карактеристичан укус и мирис који се формирају током врења и старења дестилата, а зависе од врсте сировине.
Приликом производње алкохолног пића од воћа неопходна је фаза припреме воћа која обухвата: прање, уклањање нејестивих делова (инспекцију), сецкање, дробљење, гњечење и одвајање коштица (потпуно или делимично). Коштице могу да буду штетне по здравље људи. Дробљењем и гњечењем воћа (муљањем) добија се кљук. У њега се може додати вода да би се добила каша.
Алкохолно врење обавља се у затвореном суду, на температури од 15 до 25 степени С, у трајању од 2-3 недеље. Судови који се користе су различитих димензија, облика и материјал. То могу бити дрвене каце и бурад од полиетилена или ојачаног полиестра и др.
Печењем преврелог кљука одвајају се испарљиви састојци од сировине која се дестилише и преводе се у течност - ракију. Могу се разликовати први ток ("првенац"), средњи ток ("срце") и патока. "Првенац" и патока се одвајају у исти суд, а посебно се одваја "срце" - сирова мека ракија која садржи алкохола 24-30% вол. Из скупљене патоке и првенца поновном дестилацијом опет се одвајају први, средњи ток и патока. Средњи ток се поново подвргава дестилацији тзв. препеку, да би се произвела ракија препеченица ("љута ракија") са сензорним својствима воћа од којег је добијена. Током ове дестилације издвајају се поново три тока.
Ракија добија својствен укус и арому након старења, односно одлежавања. У зависности од тога у чему ракија одлежава добија различита својства. У овој фази долази до низа физичко-хемијских и хемијских промена у пићу. Процеси су бржи у дрвеној него у стакленој, пластичној или металној буради. Ракије које су одлежали имају хармоничнији укус, питкије су и мекше и имају специфичну фину арома која се формира само дужим одлежавањем.
Познате воћне ракије су: шљивовица, кајсијевача, вишњевача, јабуковача, крушковача и дуњовача. Могу да буду и мешане.
Житна алкохолна пића су јака алкохолна пића добијена од житног или сладног дестилата. Најпознатије пиће ове врсте је виски.
Остала јака алкохолна пића добијају се од различитих сировина, применом специфичног технолошког поступка. То су рум, арак, текила и друга пића.
Нема коментара:
Постави коментар